Definicje i sens montażu fotowoltaiki
Moduły fotowoltaiczne to płaskie urządzenia wykonane na bazie kryształów (a jakich to już zależy od technologii), które generują różnice potencjałów elektrycznych, jeżeli pada na nie światło. Im więcej światła tym większe napięcie może być generowane przez te kryształy, przepływa większy prąd, a więc produkowane jest więcej energii elektrycznej.
Moduł się składa z ogniw fotowoltaicznych, natomiast zespół modułów ułożonych w jednej płaszczyźnie to panel.
Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko panel, ale również stosowne zabezpieczenia, inwerter (falownik) oraz przyłącze energetyczne z licznikiem dwustronnym do rozliczenia energii elektrycznej z operatorem sieci w dwóch kierunkach – energii pobieranej i energii oddawanej do sieci energetycznej.
Dzięki tej technologii rachunki za prąd znacząco maleją w okresie letnim dla systemu rozliczania netbillingu, a w okresie zimowym mogą być bilansowane z nadprodukcji energii.
Inwestycje w fotowoltaikę dzisiaj to zaledwie 6-7 lat okres zwrotu, a ten czas dodatkowo jest skracany przez różne dofinansowania. Korzystne warunki rozliczania to niewątpliwie argument, że warto tą technologią się zainteresować.
Zalety instalacji PV
Fotowoltaika jako źródło energii odnawialnej ma kilka na prawdę atrakcyjnych cech. Przede wszystkim instalacja jest bardzo prosta i praktycznie nie stanowi żadnego ryzyka dla prosumenta – czyli posiadacza.
Instalacja PV może zaczynać się od bardzo niskich mocy – już od 0,4 kWp do gigantycznych farm słonecznych generujących ponad 50 000 kWp. Sam decydujesz czy chcesz małą czy duża instalację. W przypadku większości źródeł energii, tak elastyczny dobór mocy jest niemożliwy ze względów fizycznych lub ekonomicznych.
Oczywiście energia słoneczna zalicza się do źródeł odnawialnych, a więc korzystnie wpływa na redukcję energii produkowanej z paliw kopalnych.
Energię elektryczną można zużywać na bieżąco, co powoduje, że nie pobieramy energii z sieci elektroenergetycznej, a dzięki temu mamy szanse znacząco obniżyć rachunki za prąd.
Należy jednak pamiętać, że panele fotowoltaiczne dostarczają energii od kilku do kilkunastu godzin w ciągu doby (zależnie od pory roku i pogody), a nadwyżka energii produkowanej w tym czasie może być wykorzystany np. do zasilania magazynu energii. Dzięki niemu możliwe jest korzystanie z energii wyprodukowanej z promieniowania słonecznego w momencie, gdy słońce tej energii nie dostarcza.
Nakłady inwestycyjne na mikroinstalację fotowoltaiczną są wyjątkowo niskie w stosunku do innych źródeł energii. A do tego warto sprawdzić dotacje, dofinansowania i kredyty na preferencyjnych warunkach dla źródeł odnawialnych, żeby zwrot z inwestycji był jeszcze niższy.
Opłacalność fotowoltaiki w znacznej mierze zależy od położenia geograficznego. Do niedawna w Polsce w ciągu jednego roku na 1 m2 powierzchni pada promieniowanie słoneczne o mocy 950-1100 kWh. Dziś co raz częściej spotykamy się z opracowaniami, że nasłonecznienie w Polsce w zależności od regionu wynosi 1000 do nawet 1300 kWh/m2 na rok. To oczywiście sprzyja inwestycjom w technologie solarne, bo więcej dostępnej energii słonecznej oznacza więcej wygenerowanej energii elektrycznej.
Ostatnią istotną zaletą jest prostota i szybkość prac montażowych. W zależność od indywidualnych uwarunkowań i mocy instalacji montaż instalacji fotowoltaicznej z reguły trwa od 1 do 3 dni roboczych dla konstrukcji dachowych domów jednorodzinnych.
Wady paneli fotowoltaicznych
Obecnie, najsłabszym punktem inwestycji fotowoltaicznych są kwestie formalne związane zgłoszeniem instalacji, wymianą licznika i przyłączeniem do sieci elektroenergetycznej. Obecnie fotowoltaika to technologia, która w bardzo wysokim stopniu opanowała polski miks energetyczny i na wielu odcinkach sieci występuje „przesyt” tą technologią. To oznacza, że nie każda instalacja fotowoltaiczna dostanie zgodę na przyłączenie do sieci.
Ze względu na to, że ok. 90% energii elektrycznej jest wytwarzane w okresie letnim, zimą wyprodukowanej energii jest na tyle mało, że jej współpraca z pompą ciepła to nie zawsze jest najlepsze rozwiązanie. To oczywiście zależy od wielu czynników, dlatego warto zgłosić się do nas. Nasz doradca przedstawi szczegółową analizę, która pomoże Ci podjąć najkorzystniejszą decyzję.
Żeby osiągnąć najwyższe oszczędności na rachunkach za energię, należy nieco dostosować zużycie energii do produkcji energii. Dzięki autokonsumpcji masz do dyspozycji praktycznie darmową energię.
Podsumowanie
Fotowoltaika to bardzo dobre odnawialne źródło energii, które jest pogodozależne i w znacznej mierze sezonowe. Nie można oczekiwać, że zimą zapewni nam odpowiednią ilość energii do ogrzewania domu, natomiast latem do działania klimatyzacji, urządzeń gospodarstwa domowego, urządzeń elektrycznych w obiekcie inwentarskim, przetwórni spożywczej czy podgrzewania ciepłej wody nada się bardzo dobrze.
W dobie obecnych przepisów rozliczeniowych współpraca fotowoltaiki z magazynem energii jest bardzo korzystna finansowo. Pomaga on zwiększyć współczynnik wykorzystania energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej w Twoim domu.
Ledkomplex oferuje najbardziej sprawdzone rozwiązania w branży – moduły fotowoltaiczne o sprawności 22,5% i bardzo wysokiej żywotności – nawet 89% mocy znamionowej po 25 latach eksploatacji, falowniki Huawei i Solplanet, magazyny energii Huawei i Dyness. Całą instalację wyposażamy w najlepsze zabezpieczenia i elektrycznej, a do Państwa dyspozycji zostawiamy aplikacje na telefon do śledzenia wydajności instalacji fotowoltaicznej.
Zostaw poniżej kontakt do siebie, a skontaktuje się z Tobą nasz doradca, który odpowie na wszystkie Twoje pytania dot. OZE. Następnie przedstawi Ci najbardziej dostosowane do Twoich potrzeb rozwiązanie, przygotuje wycenę instalacji wraz z montażem oraz pomoże w procesie pozyskiwania dofinansowania z programu Mój Prąd. Pomoże Ci również w przygotowaniu wszelkich dokumentów potrzebnych i zgłosi Twoją instalację fotowoltaiczną u operatora sieci.
Nasz doradca na każdym etapie procesu jest do Twojej dyspozycji.