modern hen farm

Jak wygląda nowoczesna ferma drobiu czy nowoczesny kurnik: na co zwrócić uwagę, jeśli chcesz założyć hodowlę drobiu?

Nowoczesna Ferma Drobiu: czynniki wpływające na powodzenie inwestycji

Współczesne obiekty hodowli ptactwa gospodarskiego stanowią nie lada wyzwanie dla hodowców, którzy dążą do zapewnienia wysokiego standardu opieki nad ptakami oraz maksymalnej efektywności produkcji. Budowa nowoczesnego kurnika wymaga precyzyjnego planu obejmującego analizę finansową, doświadczenia w branży rolniczej, zastosowanie najnowszych technologii czy przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju. W niniejszym artykule postaramy się wymienić i przybliżyć kilka kluczowych elementów, na które warto zwrócić uwagę, jeśli planujesz założyć fermę drobiu.

1. Lokalizacja obiektu inwentarskiego i planowanie przestrzeni

Wybór odpowiedniej lokalizacji dla kurnika jest kluczowy dla efektywnej hodowli. Należy uwzględnić czynniki takie jak dostęp do wody, źródła zasilania oraz łatwy dostęp do rynku. Planowanie przestrzeni powinno uwzględniać potrzeby hodowli, umożliwiając optymalne rozmieszczenie budynków, hal hodowlanych oraz infrastruktury wspierającej.

Najbardziej odpowiednie miejsce na kurnik, to takie, które:

  • spełnia zasady zoohigieny czyli znajduje się w odpowiedniej odległości od innych producentów drobiu – zmniejsza to prawdopodobieństwo pojawienia się chorób,
  • jest usytuowane co najmniej 200 metrów od budynków mieszkalnych,
  • jest osłonięte od wiatrów i posiada odpowiednie nasłonecznienie poprzez niewielkie nachylenie w kierunku południowym
  • spełnia wymogi dotyczących infrastruktury drogowej,
  • zapewnia dostęp do odpowiedniego wolumenu energii elektrycznej, wody, CO2, kanalizacji miejskiej

Projektując obiekt inwentarski należy dysponować działką o odpowiedniej wielkości, gdyż może się okazać, że w przyszłości będziesz musiał rozbudować swoje hale wraz z rozwojem Twojej działalności. 

Zanim zaczniemy budowę, musimy spełnić także liczne wymagania Sanepidu i Inspekcji Weterynaryjnej.

poultry farm

2. W jakim sektorze założyć fermę drobiu – kury, kaczki, indyki czy gęsi?

Jeśli już podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu inwestycji, w następnej kolejności należy przemyśleć, na jakim sektorze ptactwa gospodarskiego oprzemy naszą hodowlę. Mamy do wyboru:

  • produkcję jaj kurzych, przepiórczych i kilku innych garunków
  • tucz brojlera (kury, indyki, kaczki, gęsi, itd.)

Należy przy tym pamiętać, żeby nie mieszać ze sobą ras, jeśli nie chcemy problemów behawioralnych. Co ciekawe uważa się, że produkcja jajek jest nieco mniej kłopotliwa niż produkcja mięsa.

3. Wielkość obiektu do hodowli drobiu

Przyjmuje się, że optymalne wymiary kurnika to około 100 metrów długości i do 25 metrów szerokości. Wymiary 130×20 pozwalają one na właściwą wentylację budynku i prowadzenie hodowli kurczaka w ilości 50 000 sztuk. W naszym kraju spotykamy budynki inwentarskie o bardzo różnej długości, np. mniejsze o długości 50 lub 80 metrów czy też większe o długości 140 czy 150 metrów i one również dobrze spełniają swoją rolę. Należy jednak sprawdzić, czy większa szerokość spowoduje wysokie koszty związane z trudnościami konstrukcyjnymi i wentylacją budynku.

Gabaryty obiektu i technologie, które zamierzamy zastosować, będą determinować koszt całej przedsięwzięcia. Szacuje się, że jeśli planujemy budowę kurnika na ok. 60 tys. sztuk ptactwa, inwestycja pochłonie ok. 2 mln zł lub nawet więcej.

hen farm

4. System zarządzania klimatem wewnętrznym

W naszym obiekcie hodowlanym powinny znaleźć się takie instalacje i elementy wyposażenia, jak:

  • mieszalniki pasz,
  • karmniki,
  • system pojników (np. linie pojenia z poidłami kropelkowymi),
  • oświetlenie LED
  • systemy regulujące temperaturę,
  • ogrzewanie,
  • czujniki wilgotności
  • wentylatory.
  • słoma
  • maszyny (paszociągi, ścielarki tp.)

Nowoczesne kurniki są wyposażone m.in. w zaawansowane systemy klimatyzacyjne i wentylacyjne, które powinny zapewnić optymalne warunki dla zdrowia i dobrostanu ptactwa.

Takie parametry jak temperatura, wilgotność, jakość powietrza (stężenie amoniaku i dwutlenku węgla) czy nawet ilość paszy i wody mogą być sterowane za pomocą komputera i panelu dotykowego. Takie rozwiązanie pomaga nam zarządzać naszym obiektem nawet wtedy, kiedy nie ma nas czy pracowników na miejscu. 

Kiedy mamy sterownię, ważnym jej elementem jest centrala alarmowa, która informuje nas o problemach np. w przypadku awarii.

Kompleksowe wyposażenie i automatyzacja procesów hodowlanych, takich jak karmienie drobiu, pojenie oraz zbieranie jaj, znacząco zwiększa efektywność produkcji i redukuje koszty operacyjne.

5. Zastosowanie ekologicznych rozwiązań

Zrównoważony rozwój powinien stanowić dla nas priorytet, jeśli myślimy długofalowo o naszej hodowli ptactwa gospodarskiego. Kurniki najnowszej generacji powinny być zaprojektowane z myślą o minimalizacji wpływu na środowisko, wykorzystując energooszczędne technologie, np. panele fotowoltaiczne, odnawialne źródła energii oraz efektywne systemy zarządzania odpadami.

6. Bioasekuracja i bezpieczeństwo

W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne stada należy wprowadzić metody bioasekuracji tj. maty przy wejściu i ogrodzenie obiektu. Zastosowanie odpowiednich środków zapobiegawczych, takich jak dezynfekcja i izolacja, jest niezbędne dla zapewnienia ochrony przed chorobami i patogenami.

Podsumowanie

Jak widzisz, budowa nowoczesnej fermy drobiu wymaga dużej wiedzy i kompleksowego podejścia, które uwzględnia zarówno potrzeby ptaków, jak i wymagania biznesowe. Inwestując w nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania, hodowcy mogą zwiększyć efektywność produkcji, poprawić dobrostan zwierząt oraz przyczynić się do zrównoważonego rozwoju sektora drobiarskiego. 

Z pewnością niniejszym artykułem nie wyczerpaliśmy szerokiego tematu budowy obiektów hodowlanych najnowszej generacji. Trzeba pamiętać, że każda inwestycja niesie ze sobą wyzwania takie jak np. skompletowanie kadry pracowników. Z drugiej strony warto rozważyć korzyści płynące ze wsparcia finansowego z samorządu.

hen house lamp
Lampa LED liniowa T8 LX1200KR 18W – lampa do kurnika i ferm drobiu w ofercie firmy Ledkomplex

Jeśli chciałbyś wyposażyć swoją fermę drobiu w innowacyjne oświetlenie LED do obiektów inwentarskich, sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego.

Jeśli masz więcej pytań, skontaktuj się z nami telefonicznie lub za pomocą formularza kontaktowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane

Wpisy