led light store

O co zadbać wybierając odpowiedni system oświetleniowy dla obiektu przemysłowego? Jakie lampy przemysłowe LED sprawdzą się najlepiej?

Rodzaje obiektów przemysłowych

Na wstępie musimy wyróżnić obiekty przemysłowe, o jakich będziemy mówić. Skupimy się dzisiaj na tych związanych z produkcją i przetwarzaniem żywności. Do najważniejszych z nich będą należeć:

  • zakłady przetwórstwa spożywczego,
  • zakłady mleczarskie,
  • ubojnie, masarnie i przetwórnie rybne,
  • zakłady cukiernicze,
  • zakłady produkcji napojów,
  • zakłady produkcji żywności dla zwierząt,
  • szklarnie,
  • farmy grzybów (po więcej szczegółów odsyłamy do naszego artykułu o oświetleniu pieczarkarni),
  • paszarnie.

Rodzaje pomieszczeń w obiektach przemysłowych

Wszystkie te obiekty mają ze sobą jedną część wspólną – wymagają części socjalnej, w której pracownicy mogą załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne czy wypoczynkowe. Zapewnienie w tych pomieszczeniach odpowiednich warunków jest kluczowe do spełnienia przepisów zawartych w kodeksie pracy.

My skupimy się na pozostałych pomieszczeniach w obiektach przemysłowych związanych z rolnictwem, do których należą:

  • hale produkcyjne,
  • magazyny,
  • chłodnie,
  • mroźnie,
  • myjnie,
  • pakowalnie,
  • laboratoria i pomieszczenia kontroli jakości,
  • strefy komunikacyjne,
  • warsztaty i pomieszczenia techniczne,
  • inne.

Pomieszczenia te znacząco różnią się wymaganiami oświetleniowymi, z czego wynika duże zróżnicowanie konstrukcji i parametrów lamp LED dostępnych na rynku.

lighting in the warehouse

Parametry i funkcje lamp przemysłowych LED

Zapewnienie odpowiedniego natężenia ze względów bezpieczeństwa i komfortu widzenia

Szczególnych przypadek stanowi oświetlenie do hali z maszynami wirującymi. W takich pomieszczeniach nie wolno instalować oświetlenie migocącego np. lamp fluorescencyjnych! Te źródła światła migoczą z częstotliwością 50Hz (efekt stroboskopowy) i jeżeli silnik elektryczny będzie pracował z taką samą częstotliwością, wówczas operator będzie przekonany, że silnik ma postój (mimo hałasu, który maszyna może generować) – człowiek bardziej ufa narządowi wzroku aniżeli słuchu. Przed zakupem lamp do takiego pomieszczenia należy upewnić się czy dany producent deklaruje brak migotania. Obecnie w lampach LED jest to „raczej” standardem.

Lampy awaryjne to szczególny przypadek źródeł światła odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ludzi na terenie zakładu pracy. Dostarczają one absolutne minimum oświetlenia (1-5lx), które są niezbędne do dotarcia ewakuowanych pracowników z terenu możliwego zagrożenia, aż do miejsca zbiórki. 

Poniżej przedstawiamy listę pomieszczeń i stref wraz z odpowiadającymi jej poziomami natężeń oświetlenia zgodnie z normą PN-EN 12464-1: 2012:

Obiekt/ Pomieszczenie

Norma natężenia oświetlenia

Korytarze/strefy komunikacji

100 lx

Schody

150 lx

Mycie produktów, mieszanie, pakowanie

200 lx

Krojenie i sortowanie owoców

100 lx

Przygotowanie paszy, mleczarnie

300 lx

Magazyn

100 lx

Chłodnie

300 lx

Hala produkcyjna

200 – 1500 lx*

Warsztat

300 – 750 lx*

Szopy, garaże

50 lx

Laboratoria

500 lx

Strefa pakowania

300 lx

Rampa załadowcza

150 lx

Oświetlenie awaryjne

1-5 lx

*zależnie od skali i precyzji wykonywanej pracy

a man standing in a building with a tractor

Zapewnienie odpowiedniego natężenia ze względów ergonomii pracy w hali

Minimalne natężenie wyznacza norma, która została opracowana tak, aby zapewnić bezpieczeństwo dostrzegania obiektów, przedmiotów. W niektórych przypadkach warto postarać się o jeszcze wyższe poziomy jasności ze względu na kwestie ergonomiczne.

Energooszczędne oświetlenie przemysłowe LED

Nie ma wątpliwości, że lampy wykorzystujące technologię LED charakteryzuje niższy pobór energii niż z tradycyjnych źródeł światła. Energooszczędność LED realizowane jest na 2 sposoby:

  • poprzez wysoki wskaźnik skuteczności świetlnej,
  • poprzez zastosowanie czujnika ruchu i funkcji ściemniania lampy LED.

Chociaż te parametry w sposób znaczący wpływają na cenę lampy to warto takie rozwiązanie przemyśleć ze względu na późniejsze oszczędności energii elektrycznej. Dzięki wysokiemu wskaźnikowi skuteczności świetlnej możliwe jest osiągnięcie większego strumienia świetlnego (podawanego w lumenach) dla tej samej wartości mocy. Innymi słowy otrzymujemy więcej światła dla takiego samego poboru energii. Natomiast zastosowanie czujnika ruchu i funkcji ściemniania powoduje, że lampa świeci nawet przez kilka godzin na dobę mniej, czyli oszczędności wynikają z pracy lampy tylko wtedy, gdy rzeczywiście w przedsiębiorstwie jest taka potrzeba. 

Barwa światła i jej wpływ na człowieka

Obiekty przemysłowe z reguły wyposażone są w lampy o barwach światła 4000K lub 6500K, czyli światło neutralne i zimno-białe. Inwestor ma w tym zakresie dowolność, jednak warto wiedzieć z czym się wiąże zastosowanie danej barwy. Światło zimno-białe zapewnia wysoką produktywność pracy. Na dłuższą metę światło zimno-białe jest jednak męczące dla ludzkiego mózgu, może powodować rozdrażnienie (powyżej 6 godzin pracy w takim oświetleniu), dlatego innym dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie światła neutralnego. Barwa światła 4000K jest mniej „agresywna”, natomiast w przypadku pracy monotonnej może być przyczyną niższego poziomu skupienia i uczucia senności.

a large room with white tables,metal racks and led lighting

Pyłoszczelność, wodoszczelność, temperatura pracy

Pośród wymienionych obiektów przemysłowych wiele z nich będzie charakteryzować się specyficznymi warunkami, odróżniającymi się od warunków normalnych. Często to będzie wysokie zapylenie, podwyższona wilgotność czy temperatura pracy względem warunków normalnych. Lampy przemysłowe powinny się charakteryzować klasą szczelności na poziomie min. IP65.

Żywotność i gwarancja

Są to bardzo ważne parametry z punktu widzenia przedsiębiorcy, którego celem jest zapewnienie ciągłości produkcji, ograniczanie kosztów czy bezpieczeństwa pracowników. Długa żywotność, którą powinny zapewniać lampy LED przemysłowe to wieloletnia bezawaryjna praca. Należy pamiętać, że w niektórych zakładach przemysłowych trzeba zapewnić ciągłość prac lamp na poziomie 24 godzin na dobę. Gwarancja producenta stanowi zabezpieczenie użytkownika przed niespodziewaną awarią urządzenia. Popularnym rozwiązaniem jest również model subskrypcyjny w zakresie nadzoru i wymiany oświetlenia, który polega na stałej opłacie wobec firmy świadczącej usługi nadzoru i szybkiej wymiany elementu lub całego systemu, który uległ awarii.

a white rectangular object with water splashing
Wodoodporna i pyłoszczelna liniowa lampa przemysłowa highbay w ofercie firmy Ledkomplex

Cena

Z pewnością ważną kwestię dla każdego inwestora jest nakład inwestycyjny potrzebny na zakup i montaż lub wymianę oświetlenia. W naszej ofercie znajdą Państwo jedne z najtańszych, a zarazem najbardziej solidnych rozwiązań dostępnych na rynku. Na każdym kroku jesteśmy również do Państwa dyspozycji w zakresie doradztwa, projektowania i montażu lamp LED.

Konstrukcje lamp LED stosowanych w obiektach przemysłowych i rodzaje opraw – różne rozwiązania oświetleniowe i typy lamp

Dla obiektów o niskim zapyleniu

Istnieje wiele czynników, które wpływają na ostateczną decyzję dotyczącą wyboru danej konstrukcji przemysłowych lamp LED do oświetlenia danego obiektu. Najważniejsze z nich to:

  • odległość źródła światła od powierzchni oświetlanej,
  • stosunek długości do szerokości powierzchni oświetlanej (szczególnie w pomieszczeniach magazynowych),
  • wymagany poziom natężenia światła,
  • warunki panujące w pomieszczeniu,
  • ilość godzin świecenia,
  • zacienienie przez urządzenia, maszyny, konstrukcje, inne systemy.

Tych czynników może być dużo więcej – niektóre mają charakter mocno zindywidualizowany, w związku czym wymagają skonsultowania z specjalistą.

Konstrukcji lamp jest sporo, są to m.in. lampy typu highbay (ufo), naświetlacze, lampy uliczne, lampy w oprawie hermetycznej, lampy liniowe zintegrowane i lampy liniowe high bay. Zdarza się również, że stosowane są lampy stadionowe o niskiej nocy, przeznaczone do oświetlenia magazynów wysokiego składowania. 

Lampy high bay LED to zdecydowanie najczęściej wybierana konstrukcja oprawy przemysłowej LED. Wynika to z prostoty ich montażu i możliwości niższego montażu (jest to lampa wisząca na jednym lub dwóch linkach) oraz wysokiej szczelności IP i odporności. Parametry diod są już zależne od typu lampy i funkcji, jakie LED posiada. 

Duże firmy często decydują się na zakup specjalnie zaprojektowanych lamp przemysłowych wewnętrznych, dostosowanych profilem do potrzeb inwestora. Mimo często wyższej ceny zakupu, lampa jest tak dostosowana do założonych wymagań (moc, kąt rozsyłu światła (potocznie zwany kątem świecenia), konstrukcja oprawy, sposób montażu czy klasa szczelności), że klient ma pewność, że wybrał rozwiązanie najlepsze.

Lampa przemysłowa typu high bay w ofercie firmy Ledkomplex

Dla obiektów o wysokim zapyleniu

Wysokie zapylenie i bardzo suche warunki panujące na hali to podwyższone ryzyko zapłonu (strefa wybuchowa). Oświetlenie LED przemysłowe dla stref wybuchowych musi mieć specjalną konstrukcję, która będzie gazoszczelna. Takie lampy LED wyróżniają się większym rozmiarem, masą, charakterystycznym żółtym lub pomarańczowym oznaczeniem. Wszystkie jej połączenia elektryczne nie mają kontaktu z atmosferą otoczenia, dzięki czemu lampy nie stanowią przyczyny ewentualnego zapłonu.

O nowoczesnych i energooszczędnych lampach przemysłowych LED przygotujemy niebawem osobny artykuł.

high bay lamp

Lampa typu highbay – najcześciej wybierane rozwiązanie dla obiektów przemysłowych

Podsumowanie

Oświetlenie przemysłowe to zróżnicowana grupa lamp, ze względu na zróżnicowane potrzeby eksploatacyjne obiektów przemysłowych. Najpopularniejsze rozwiązanie to lampy LEDowe typu high bay, jednak są aplikacje, w których lepiej się sprawdzą oprawy oświetleniowe, lampy liniowe lub naświetlacze przemysłowe. 

Lampy oferowane przez nasz sklep to przede wszystkim lampy liniowe, naświetlacze i lampy high bay. Każda lampa przemysłowa jest oczywiście oparta o diody LED, które są kluczowym elementem elektronicznym lampy. Nasze rozwiązania są zintegrowane, nie wymagają opraw ledowych. 

Jeśli chcielibyście Państwo sprawdzić asortyment naszego sklepu w zakresie oświetlenia przemysłowego LEDowego, zapraszamy do zapoznania się z ofertą dostępną –> tutaj.

Znajdziecie tam lampy służące jako oświetlenie warsztatów i garaży, hal magazynowych i produkcyjnych, pomieszczeń socjalnych czy biurowych.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane

Wpisy