Energooszczędne oświetlenie budynków inwentarskich: Klucz do efektywnej hodowli zwierząt - drobiu, trzody chlewnej czy krów

Oświetlenie w budynkach inwentarskich pełni kluczową rolę w zapewnieniu odpowiednich warunków do hodowli zwierząt gospodarskich. Właściwe oświetlenie wpływa na zdrowie, samopoczucie oraz wydajność zwierząt, co ma bezpośrednie przełożenie na jakość produkcji rolniczej. Jaka jest specyfika warunków świetlnych w hodowli drobiu, bydła, świń oraz koni?

Rodzaje oświetlenia budynków inwentarskich - lampy do kurnika, obory, chlewni czy stajni

Właściwie każdy rodzaj obiektu inwentarskiego będzie wymagał innych warunków oświetleniowych. Musimy wziąć pod uwagę różnice w sposobie postrzeganiu światła przez poszczególne gatunki zwierząt, aby zadbać o ich właściwy rozwój, żywotność i komfort. To z kolei wpłynie na projekt oświetlenia uwzględniający regulację natężenia, równomierność, temperaturę barwową czy długość dnia świetlnego.

Oświetlenie LED w hodowli drobiu

W chowie drobiu stosowane są lampy LED o szczegółowo określonych parametrach. Odpowiednie oświetlenie w kurniku ma ogromne znaczenie dla zdrowia ptaków oraz ich produktywności. Światło wpływa na cykl dobowy ptaków, ich aktywność, a także na produkcję jaj.

Specyfikacja oświetlenia dla kur niosek:

  1. Bez migotania: Ptaki rejestrują obraz z wysoką częstotliwością, więc słabej jakości oświetlenie sztuczne powoduje u ptaków stres,
  2. Intensywność światła: Zaleca się stosowanie oświetlenia o intensywności 20-40 luksów dla dorosłych kur niosek i brojlera oraz 5-10 luksów dla kurcząt.
  3. Temperatura barwowa: Optymalna temperatura barwowa wynosi 2700-3500 K (światło ciepłobiałe).
  4. Doba świetlna: Cykl świetlny powinien wynosić 9-16 godzin światła dziennie, co stymuluje produkcję jaj i poprawia zdrowie ptaków.
Zalecany model lampy:

Specyfikacja oświetlenia dla brojlera:

  1. Bez migotania: Ptaki rejestrują obraz z wysoką częstotliwością, więc słabej jakości oświetlenie sztuczne powoduje u ptaków stres,
  2. Intensywność światła: Zaleca się stosowanie oświetlenia o intensywności 60-100 luksów dla brojlera oraz 5-10 luksów dla kurcząt.
  3. Temperatura barwowa: Optymalna temperatura barwowa wynosi ok. 4000 K (światło białe neutralne).
  4. Doba świetlna: Cykl świetlny powinien wynosić 9-16 godzin światła dziennie w zależności od wieku hodowli.
  5. Równomierność natężenia oświetlenia: wyklucza rywalizację samców o najjaśniejsze obszary świetlne w kurniku, a więc redukuje stres i kanibalizm.
Zalecany model lampy: Drób ma ograniczony zakres widzenia barw, dlatego do prowadzenia prac naprawczych czy czynności weterynaryjnych hodowcy drobiu oświetlają swoje kurniki czy indyczarnie światłem niebieskim. Zalecany model lampy: W przypadku hodowli brojlera często uzupełniająco stosuje się światło czerwone. Udowodniono, że światło czerwone uspokajająco wpływa na kury oraz koguty, co redukuje ilość toczonych walk w stadzie oraz stres u ptaków. Zalecany model lampy:

 Hodowla bydła

Dobre oświetlenie w oborach wpływa na zdrowie krów, ich zdolność do widzenia i pobieranie paszy, a także na produkcję mleka. Krowy potrzebują odpowiednich warunków świetlnych, aby utrzymać naturalne rytmy dobowy oraz zwiększyć komfort. Wzrok krowy znacznie wolniej przyzwyczaja się zmieniających się warunków oświetlenia, dlatego zmiany natężenia powinny również być wolniejsze.

Specyfikacja oświetlenia dla krów:

  1. Intensywność światła: W oborach zaleca się natężenie światła na poziomie 40 luksów, z nieco wyższą jasnością na stole paszowym oraz 80 luksów dla cieląt.
  2. Temperatura barwowa: Najlepsze jest światło o temperaturze 4000-6500 K (neutralne lub zimno-białe światło).
  3. Doba świetlna: Krowy mleczne powinny mieć dostęp do światła przez 16-18 godzin dziennie, co wpływa na wydłużenie czasu aktywności, poprawia produkcję mleka i wpływa na właściwy metabolizm i przyrost masy.
Zalecany model lampy: W przypadku hodowli krów często uzupełniająco stosuje się światło czerwone. Światło czerwone, mimo iż zwiększa kontrast widzenia krów, to jest niewidzialne dla ich oczu, w związku z czym oświetlenie czerwone pozwala prowadzić prace w wnętrzu obory bez zakłócania odpoczynku zwierząt. Zalecany model lampy:

Chów trzody chlewnej

Świnie potrzebują odpowiednich warunków świetlnych zarówno w chlewniach, jak i na wybiegach. Właściwe oświetlenie wpływa na ich zachowanie, zdrowie oraz wzrost. Mają szczególnie wysokie wymagania świetlne ze względu na słabą rozpoznawalność kontrastów, pomimo bardzo dobrej rozpoznawalności kolorów. Widzą bardzo krótkodystansowo, w związku z czym nie właściwe oświetlenie oraz ubiór mogą świnie narazić na stres. Specyfikacja:
  1. Intensywność światła: Zalecana intensywność oświetlenia wynosi 80-400 luksów w strefach dla macior (najwyższe wartości dla loch karmiących) oraz 40-300 luksów w strefach dla tuczników.
  2. Temperatura barwowa: Najlepsze jest światło o temperaturze 4000-6500 K (neutralne lub zimnobiałe światło). W przypadku prosiąt preferowane jest 6500K ze względu na wyższą przyswajalność witaminy D.
  3. Doba świetlna: Lochy – 16 godzin, knury 12 godzin, natomiast warchlaki 8 godzin, co wspiera ich naturalne rytmy biologiczne i efektywny wzrost zwierząt.
Zalecany model lampy:

Hodowla koni

Konie wymagają dobrego oświetlenia zarówno w stajniach, jak i na wybiegach. Światło wpływa na ich zachowanie, zdrowie oraz ogólne samopoczucie. Specyfikacja:
  1. Intensywność światła: W stajniach zaleca się natężenie na poziomie 150-200 luksów.
  2. Temperatura barwowa: Najlepsze jest światło o temperaturze 4000-5000 K.
  3. Doba świetlna: Konie powinny mieć dostęp do światła przez 12-16 godzin dziennie, co wspomaga ich aktywność i dobrostan.
Zalecany model lampy: Boksy konne warto również wyposażyć w lampy emitujące światło czerwone, bowiem konie go nie widzą, a więc nie przeszkadza im w wypoczynku, natomiast udowodniono, że przyspiesza regenerację tkanek, kości i redukuje stres. Zalecany model lampy:

Podsumowanie - lampy LED do hodowli zwierząt

Wyposażenie budynków inwentarskich we właściwy system oświetlenia jest kluczowe dla efektywnej hodowli zwierząt gospodarskich. Zarówno drób, bydło, świnie, jak i konie mają swoje specyficzne wymagania świetlne, które należy spełnić, aby zapewnić im optymalne warunki do życia i produkcji. Odpowiednia intensywność światła, temperatura barwowa, równomierne oświetlenie wnętrza oraz cykl świetlny mają bezpośredni wpływ na zdrowie, samopoczucie, wzrost masy ciała oraz produktywność zwierząt, co w dłuższej perspektywie przekłada się na korzyści dla hodowców. Dla wszystkich wymienionych gatunków zwierząt ważne jest łagodne wprowadzanie zmian natężenia oświetlenia, co imituje początek i koniec dnia. Ma to kluczowy wpływ na gospodarkę hormonalną. Właściwie to lampy nieściemniane mogą być stosowane tylko w przypadku zwierząt z wolnym wybiegiem, a lampy powinny być wyłączane stopniowo w stałych odstępach czasowych np. co 10 minut.

Lampy do obory, drobiu i trzody chlewnej oraz sterowniki firmy Ledkomplex

Jako firma Ledkomplex oferujemy systemy oświetlenia wyposażone energooszczędne lampy w technologii LED i sterowniki ściemniania. Lampy do obory, drobiu i trzody chlewnej w naszej ofercie nie posiadają zbędnych opraw LED, poza tym są proste i intuicyjne w montażu. Posiadają klasę szczelności IP 65 lub wyższą, żywotność na poziomie 50 000 godzin i wysoką skuteczność świetlną. Co ważne, nasze lampy inwentarskie są bezpieczne w użytkowaniu i gwarantują kilkukrotnie mniejsze zużycie energii elektrycznej w stosunku do lamp fluorescencyjnych, o tradycyjnych żarówkach nie wspominając.

Jeśli potrzebujesz lamp lub sterowników oświetlenia swojego obiektu hodowlanego,

skorzystaj z naszego sklepu internetowego lub skontaktuj się z nami.

Aby otrzymać projekt oświetlenia,

skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub za pomocą formularza kontaktowego.