lampy do hodowli

Oświetlenie LED w rolnictwie – wszystko co powinieneś wiedzieć o technologii LED

Specyfikacja techniczna lamp LED – jak ją czytać?

Odpowiednie warunki widzenia są ważne w niemalże każdej dziedzinie życia. W niektórych obiektach zapewniają bezpieczeństwo, wysoką produktywność, w innych  poprawiają nasze zdrowie czy zwiększają spokój. W jeszcze innych światło może pełnić rolę odstraszającą, ostrzegawczą, a różnych funkcji może być jeszcze sporo. Każdy z modeli lamp może spełniać przynajmniej jedną z nich.

Po czym poznać, do czego nadaje się dane źródło światła LED? Tym, co będzie determinować nasz wybór to jego parametry i funkcje, których definicje przedstawiamy poniżej. Staraliśmy się ustawić wszystkie parametry nowoczesnych lamp LED wg priorytetu, jednak każda dziedzina ma inne potrzeby i i priorytetowość parametrów się zmienia.

Dobra informacja jest taka, że niniejszy artykuł napisaliśmy prostym i przejrzystym językiem, abyście Państwo mogli dokonać wyboru oświetlenia zgodnego z potrzebami. Zapraszamy do zapoznania się z listą najważniejszych parametrów i słownikiem podstawowych pojęć lamp LED, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze dla danego zastosowania czy aranżacji.

naświetlacz LED

Naświetlacz Ledkomplex 10W z czujnikiem ruchu i mufą kablową
–> sprawdź szczegóły

Parametry i funkcjonalność lamp LED

MOC (jednostka: wat) – parametr określający pobór energii elektrycznej przez urządzenie. To właśnie od mocy elektrycznej i czasu świecenia lamp LED zależą koszty energii elektrycznej.

NAPIĘCIE (volt) – określa dopuszczalny zakres napięcia zasilającego urządzenie. To bardzo ważny parametr, bowiem podłączenie napięcia z innego zakresu może uszkodzić lampę LED. Standardowo w Europie funkcjonuje napięcie sieciowe 230 V 50Hz (prąd zmienny – AC), natomiast w Ameryce Północnej stosuje się 110V 60Hz (AC).

STRUMIEŃ ŚWIETLNY (lumen) – całkowita ilość energii świetlnej, jaką emituje źródło światła LED we wszystkich kierunkach.

SKUTECZNOŚĆ ŚWIETLNA (lumen/wat) – to nic innego jak sprawność lampy. Określa zdolność diod LED do zamieniania energii elektrycznej na energię świetlną. Wysoka skuteczność świetlna pozwala na duże oszczędności energii elektrycznej., Czasami na etapie zakupu lamp LED warto zainwestować większe środki w nowoczesne oświetlenie, które oferuje wysoką i sprawdzoną skuteczność świetlną.

BARWA ŚWIATŁA BIAŁEGO (kelwin) – parametr, który określa odbiór światła białego przez ludzkie oczy i mózg. Światło białe może sprawiać wrażenie ciepłego (2700-3000K), neutralnego (4000-5000 K) lub zimnego (>5500K, zwykle 6500K). Im wyższa temperatura barwowa światła, tym bielsze jest światło.

kat swiecenia lampy

Kąt świecenia lampy LED High Bay 100W do użytku w obiektach przemysłowych i socjalnych –> zobacz szczegóły

KĄT ŚWIECENIA (˚) – umownie określony kąt rozsyłu światła. W największym uproszczeniu: im większy kąt świecenia, tym większa szansa na równomierne oświetlenie otoczenia. Dokładny rozkład rozsyłu przedstawia krzywa światłości, jest to jednak bardziej złożone zagadnienie potrzebne jedynie dla projektanta.

WSPÓŁCZYNNIK ODDAWANIA BARW (CRI lub Ra) – miara odbioru barwy przez ludzkie oko w oświetleniu emitowanym przez dane źródło światła białego. Im wyższa wartość, tym wrażenie barwy jest bardziej zbliżone do rzeczywistej barwy. Wartość wzorca światła emitowanego przez słońce wynosi Ra=100.

TEMPERATURA PRACY (˚C) – maksymalna temperatura otoczenia, jaka może panować wokół lampy w trakcie pracy.

TEMPERATURA PRZECHOWYWANIA (˚C) – maksymalna temperatura otoczenia, jaka może panować wokół lampy  w stanie wyłączenia.

KLASA SZCZELNOŚCI OPRAWY – miara odporności na wilgoć i zapylenie, a tym samym  mniejsza awaryjność dla zastosowań w trudnych warunkach. W największym uproszczeniu: im wyższa wartość IP, tym lepsza szczelność na pył i wodę.

ŻYWOTNOŚĆ (wyrażana w godzinach) – nazywana również trwałością. To nic innego, jak ilość godzin pracy deklarowana przez producenta lamp LED zapewniająca do 85% początkowego strumienia świetlnego.

GWARANCJA (lata) – jest to okres, w trakcie którego wszelkie uszkodzenia urządzenia LED nie wynikające winy użytkownika ani awarii sieci zasilającej zostaną usunięte na koszt producenta. Innymi słowy: jeżeli lampa LED ulegnie uszkodzeniu w ciągu 2 lat od daty zakupu, sprzedawca jest zobowiązany dostarczyć nowe urządzenie. Niektóre produkty mogą mieć dłuższy okres gwarancji.

INNE FUNKCJE – nowoczesne oświetlenie LED ma ich naprawdę szeroki wybór. Przykłady: wbudowany czujnik ruchu, czujnik światła zewnętrznego, możliwość zmiany barwy światła LED, wbudowana bateria z oświetleniem awaryjnym, wbudowane własne źródło energii odnawialnej (panel fotowoltaiczny) itp.  Niektóre lampy LED to nie tylko źródła światła, ale urządzenia wpływające na wzrost bezpieczeństwa czy sygnalizujące niebezpieczeństwo.

lampa wodoodporna

Lampa liniowa hermetyczna 36W o wysokiej klasie szczelności –> sprawdź szczegóły

Parametry optymalnego oświetlenia ledowego w obiekcie – o co zadbać?

NATĘŻENIE OŚWIETLENIA W POMIESZCZENIU (jednostka: luks) – to nic innego jak jasność w jego wnętrzu. Zależnie od rodzaju, charakteru i obiektu, wymagana wartość natężenia będzie różna. Norma, która najczęściej wyjaśnia te kwestie to: PN-EN 12464-1 „Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy”.

RÓWNOMIERNOŚĆ OŚWIETLENIA – stosunek najmniejszej zmierzonej wartości natężenia oświetlenia do wartości maksymalnej. Dobrze oświetlone pomieszczenie będzie miało wysoki wskaźnik równomierności tj. na poziomie wyższym niż 0,4.

EFEKT OLŚNIENIA – to dyskomfort podczas obserwacji otoczenia wiązany z warunkami oświetleniowymi, jaki odczuwa użytkownik. Zwykle charakteryzuje się utrudnionym postrzeganiem obiektów w pobliżu źródła światła, natomiast przy silnych źródła światła może wystąpić charakterystyczne oślepienie.

LUMINANCJA (kandela/m2) – jest to miara oświetlonej powierzchni. Zerowa luminancja oznacza przedmiot (obiekt) nie oświetlony, wysoka luminancja oznacza, że przedmiot (obiekt) jest dobrze oświetlony, a bardzo wysoka luminancja (jaskrawość) może nawet powodować efekt olśnienia.

POWIERZCHNIA ROBOCZA (m2)– to nic innego jak zakładana powierzchnia pracy. W większości przypadku przyjmuje się wysokość 80 cm od powierzchni ziemi, jednak gdy dostarczone dane lub zalecania mówią inaczej, płaszczyznę roboczą można zaprojektować na innym poziomie.

led lamp

Lampa LED w ofercie naszego sklepu –> tutaj sprawdź nasze produkty

Słownik pojęć dotyczących oświetlenia LED

Lampa LED – źródło światła zbudowane w oparciu o diody elektroluminescencyjne. Składa się z zespołu elementów elektronicznych współdziałających w celu zapewnienia optymalnych warunków dla emisji światła przez element elektroluminescencyjny.

Lampy LED mogą być wykonane z różnych materiałów i posiadać różne gwinty, kształty, sposoby zasilania, napięcia zasilania, jednak zawsze wykorzystują tą samą technologię. Nawet jeśli lampa LED wyglądem przypomina żarówkę i tak jest potocznie nazywana, to w rzeczywistości nią nie jest, gdyż nie posiada żarnika.

Rozróżniamy wiele rodzajów opraw LED, m. in.: tzw. żarówki LED, kinkiety LED, lampy sufitowe LED, kasetony LED, lampy wiszące LED, lampy stojące LED, ścienne, plafony, ogrodowe, przemysłowe, liniowe, naświetlacze, taśmy LED itp.

Dioda LED – półprzewodnikowy element optoelektroniczny, który zamienia energię elektryczną na światło widzialne (promieniowanie elektromagnetyczne).

Taśma LED – pasek wykonany z elastycznego materiału wyposażony w diody LED. Może stanowić główne światło lub element dekoracyjny.

Żarówka LED – lampa w kształcie bańki – żarówki tradycyjnej.

RGB (Red-Green-Blue) – technologia, dzięki której źródła światła LED mogą emitować światło o różnych barwach. Odpowiedni dobór proporcji RGB pozwala osiągnąć dowolny kolor z palety barw – również światło białe.

Oprawa – każda obudowa lampy, pełniąca funkcję ozdobną, ochronną i zabezpieczającą.

Sterownik ściemniania (ściemniacz) – urządzenie pozwalające regulować natężenie emitowanego światła ściemnialnych lamp LED.

Pilot – pozawala na bezdotykową regulację barwy i natężenia światła LED w zależności od potrzeb.

Powiązane

Wpisy