Nowoczesna Pieczarkarnia – od projektu budowlanego do wyposażenia pieczarkarni, czyli w co warto zainwestować, aby zapewnić efektywny zbiór pieczarek

Współczesna hodowla pieczarek wymaga zaawansowanego i efektywnego wyposażenia, aby zapewnić optymalne warunki wzrostu grzybów. Jest to bardzo złożona i skomplikowana inwestycja, na którą składają się:

  • lokalizacja i precyzyjny projekt budowlany (uwzględniający planowaną ilość uzyskanego surowca w czasie)
  • rozkład pomieszczeń
  • systemy i instalacje
  • wyposażenie pieczarkarni
  • wiedza i doświadczenie w zakresie uprawy pieczarek

Przyjrzyjmy się po kolei tym elementom.

Projekt hali do produkcji pieczarek – kluczowy element dla powodzenia biznesu

Wielkość działki i hali do uprawy pieczarek

W początkowej fazie inwestycji trudno zaplanować dynamikę jej rozwoju, dlatego lepiej wybrać działkę bez znaczących ograniczeń powierzchniowych.

Choć wielkość powierzchni małej pieczarkarni może wynosić 250m2, przyjmuje się, że minimalna wielkość powierzchni hali to 400m2, natomiast optymalna pomiędzy 1000ma 1500m2.

Firmy zajmujące się kompleksowym projektowaniem pieczarkarni przypominają, że należy najpierw zaplanować wolumen produkcji w ciągu roku, np. dla 2200 ton/rok powierzchnia uprawy wyniesie ok. 8500m2.

Pozostałe czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed założeniem pieczarkarni to:

Ukształtowanie powierzchni

Idealnie, jeśli działka, na której chcesz postawić Twoją pieczarkarnię będzie płaska. Jeśli brakuje na niej na dostępu do odpowiednich mediów, lepiej zmienić lokalizację na inną. Trzeba będzie wykonać na niej drenaż odprowadzający deszczówkę i usunąć próchnicę, więc i tak nie unikniesz robót ziemnych.

 

modern farm

 

Infrastruktura

Pamiętaj, że do Twojego obiektu będą dojeżdżały ciężarówki, aby dostarczyć kompost i załadować pieczarki dla klientów. Sprawdź odległość działki od dróg utwardzonych i zaplanuj infrastrukturę dojazdową.

Dobra lokalizacja

Bardzo ważna dla utrzymania higieny jest odpowiednia odległość od obiektów hodowli zwierząt czy przetwórstwa mięsnego i warzywnego ze względu na obecność much. Kompostownia również nie powinna znajdować się w odległości mniejszej niż 5 kilometrów od naszego obiektu hodowlanego.

Plan energetyczny zapewniający odpowiedni klimat

Niezależnie od wielkości uprawy podłączenie do prądu jest sprawą niezwykle istotną. Warunki panujące w pieczarkarni sprawiają, że musimy tam dostarczać dużą ilość energii elektrycznej, dlatego należy sprawdzić, jaka jest moc linii zasilającej.

W związku z przerwami w dostawie prądu w okresie letnim zaleca się korzystanie z dwóch niezależnych źródeł zasilania, a jeśli to niemożliwe zastosowanie dodatkowego agregatu prądotwórczego. Modułowa konstrukcja obiektu to zabezpieczenie, że awaria wystąpi tylko na poszczególnym module uprawy, a nie w całym obiekcie.

Dostęp do mediów

Idealnym rozwiązaniem jest dostęp na działce do miejskiej sieci wodociągowej. Wykonanie ewentualnego odwiertu będzie generowało kolejne koszty. Podobnie dużo lepszym rozwiązaniem jest możliwość odprowadzenia ścieków do miejskiej sieci niż kosztowna i problematyczna instalacja filtrów oczyszczających i odprowadzenie wody do wyparki.

Dobór materiałów konstrukcyjnych

Ze względu na specyficzne warunki panujące w profesjonalnej pieczarkarni związane z parowaniem i zmianami temperatury (od 13°C w czasie wzrostu pieczarek do 60-70°C w czasie pasteryzacji nawozu) w projekcie obiektu należy uwzględnić dobór materiałów o najwyższych parametrach izolacyjności i paroszczelności. Wysoka wilgotność wymusi na nas zastosowanie elementów z powłoką antykorozyjną. Pamiętajmy, że w komorach mamy wilgotność na poziomie 80-95%.

 

mushroom farm

 

Rozkład pomieszczeń

Projekty pieczarkarni potrafią się dość znacznie między sobą różnić, jednak można założyć, że pomieszczenia, które musimy uwzględnić w projekcie naszej pieczarkarni to: 

  • hale produkcyjne (komory) wraz z instalacjami i wyposażeniem
  • korytarz komunikacyjny
  • magazyn (chłodnia)
  • pakowalnia
  • pomieszczenie do dezynfekcji ziemi
  • maszyn do wody lodowej
  • magazyn do opakowań
  • sterownia klimatyzacji
  • pomieszczenia biurowe i socjalne
  • pomieszczenia sanitarne

Dodatkowo warto przewidzieć garaż dla maszyn do uprawy pieczarek i rampę załadowczą.

Instalacje Klimatyzacyjne, Chłodnicze, Wentylacyjne i odpowiednie systemy nawadniania oraz oświetlenia

Zaawansowane systemy klimatyzacyjne, chłodnicze, wentylacyjne i nawadniające są kluczowe dla utrzymania optymalnych warunków środowiskowych w pieczarkarni. Zapewniają one stałe temperatury, wilgotność i cyrkulację powietrza, co jest niezbędne dla zdrowego wzrostu pieczarek. System kontroli mikroklimatu służy do sterowania urządzeniami tak, aby w łatwy sposób nadzorować i manipulować warunkami panującymi w hali. Pieczarkarnia powinna być wyposażona w wysokiej jakości system oświetlenia LED, który jest niezwykle istotny dla efektywności zbioru.

Więcej o systemach w nowoczesnych pieczarkarniach możesz przeczytać w naszym artykule –> tutaj.

 

Lampa liniowa T8 LX1200J 18W
Lampa do pieczarkarni i obiektów uprawy grzybów w ofercie firmy Ledkomplex –> zobacz więcej

 

Nowoczesne wyposażenie pieczarkarni: regały, podłoże, wózki

Na profesjonalne wyposażenie nowoczesnej pieczarkarni składają się:

  • Regały – elementy regałów do pieczarkarni wykonane są najczęściej z aluminium lub stali ocynkowanej.
  • Podłoże do uprawy pieczarek i maty pod podłoże – odpowiednie podłoże dla pieczarek jest niezmiernie istotnym elementem uprawy, zapewniającym odpowiednie środowisko dla wzrostu grzybów. 
  • Wózki do zbioru pieczarek – w zależności od wielkości obiektu i zasobności naszego portfela na rynku możemy znaleźć różne typy wózków do zbioru pieczarek: do zbioru ręcznego, elektryczne czy hydrauliczne.
  • Stoły do ważenia pieczarek i wagi
  • Noże, pojemniki na ogonki i pozostałe akcesoria

Więcej o wyposażeniu w nowoczesnych pieczarkarniach możesz przeczytać w naszym artykule –> tutaj.

Podstawowa wiedza w zakresie hodowli pieczarek

Higiena

Przestrzeganie zasad higieny jest niezwykle istotne dla zapewnienia odpowiednich warunków do wzrostu pieczarek i budowania wiarygodności swojej marki. Zielona pleśń jest dużym zagrożeniem dla naszej uprawy, w dodatku bardzo szybko się rozwijającym i trudno ją odróżnić od grzybni.

Jak uniknąć rozprzestrzeniania się zarazków i bakterii?

  • zakładanie fartuchów roboczych i stosowanie jednorazowych rękawic

Źródłem chorób pieczarek często są sami pracownicy, którzy mogą przenosić zarodniki pleśni. Strój roboczy powinien być poddawany codziennej dezynfekcji, zaś noże do obcinania ogonków często i dokładnie oczyszczane.

  • szczelność hali

Kolejnym czynnikiem wpływającym na zachowanie sterylnych warunków jest szczelne zamykanie hali produkcyjnej. Ważnym elementem hali w tym zakresie są szczelne wrota. Należy pamiętać, że szczelność nie rozwiąże całkowicie problemów z pleśnią czy suchą zgnilizną.

  • dezynfekcja

Warto dbać o regularną dezynfekcję przejść wokół wszystkich regałów. W przerwie między cyklami konieczne jest stosowanie dezynfekcji całej hali.

 

desinfection of the hall

 

Podłoże

Pomimo faktu, że podłoże da się produkować we własnym zakresie za pomocą słomy i obornika, właściciele pieczarkarni rzadko się na to decydują. Lepiej wybrać sprawdzonych producentów podłoża, których jakość jest kontrolowana w wyspecjalizowanych laboratoriach. Proces uprawy pieczarek można przyspieszyć używając podłoża III fazy; co więcej, dobre podłoże wpłynie na jakość oferowanych produktów.

Wydajność produkcji

  • długość cyklu uprawowego wynosi od 4 tygodni (podłoże fazy IV) do 6,5 tygodnia
    (podłoże fazy III),
  • dynamika plonu w przypadku pieczarki opiera się na 2-3 rzutach, pierwszy to około 50%, drugi to 35%, trzeci 15%. Jeden rzut trwa 3-5 dni. Pomiędzy rzutami przerwa wynosi 2-3 dni.
  • przeciętny plon pieczarek z jednego cyklu uprawowego utrzymuje się na poziomie ok. 25-30 kg/m2
  • zużyte podłoże warto wykorzystać jako nawóz na pole

Podsumowanie

Podkreślenie powyższych aspektów i odpowiednie ich wdrożenie w procesie budowy i eksploatacji obiektu zapewnią nie tylko zwiększenie wydajności i rentowności hodowli pieczarek, ale także przyczynią się do tworzenia zdrowszego i bardziej zrównoważonego środowiska pracy dla pracowników. Inwestycja w nowoczesne rozwiązania i systemy zarządzania pozwoli na adaptację do dynamicznie zmieniających się wymagań rynku oraz zapewni długoterminowy sukces w branży hodowli pieczarek.

Jeśli chcielibyście Państwo poznać naszą ofertę oświetlenia w pieczarkarni, zapraszamy do naszego sklepu internetowego.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub za pomocą formularza kontaktowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane

Wpisy